Опубліковано

Смарагд

Смарагд — дорогоцінний камінь берилової групи. За класифікацією Ферсмана відноситься до самоцвітів першого порядку, на рівні з алмазом, сапфіром, рубіном, благородною шпінеллю. Натуральні смарагди рідко бувають бездефектними, зазвичай вони мають тріщини й розколи, часто їх розсікає складна сітка тонких прожилок і тріщинок. Крупні бездефектні смарагди густого тону вагою від 5 карат цінуються дорожче за алмази.

Смарагд — прозора різновидність берилу, пофарбована у трав’янисто-зелений колір оксидом хрому або оксидом ванадію, іноді з домішкою оксиду заліза (південноафриканські смарагди). Смарагди бувають різних відтінків — від жовто-зеленого до синьо-зеленого, однак основним тоном обов’язково є зелений, аж до самого темно-зеленого тону.

Підвищена крихкість — характерна особливість каміню. Твердість смарагду складає 7,5-8 за шкалою Мооса (у алмаза — 10).

В наш час від 50 до 95% видобутку всіх смарагдів приходиться на Колумбію. Гарні смарагди трапляються рідко, основна їх маса зустрічається у колумбійських родовищах Тунха (відкрито у 1555 році) і Мусо (відомі з 1537 року), у Новій Гранаді, Замбії, Бразилії та Єгипті. Смарагди більш низької якості знаходять у Хабахталі, в Зальцбурзі (Австрія), в горах Моурн (Ірландія), на озері Мьозен (Норвегія) і в деяких інших місцевостях.

Смарагди також видобувають у США, Канаді, Австралії, Іспанії, Франції, Швейцарії, Італії, Німеччині, Болгарії, РФ, Казахстані, Пакистані, Афганістані, Індії, Китаї, Камбоджі, Єгипті, Ефіопії, ПАР, Сомалі, Нігерії, Намібії, Танзанії, Зімбабве, Мозамбіку та на Мадагаскарі.

Замбійські смарагди відрізняються більш високою якістю, ніж колумбійські. Каміні, видобуті в Бразилії, світліші та більш чисті, ніж колумбійські. Саме в Бразилії був знайдений найкрупніший у світі смарагд у 57500 карат (11,5 кг), названий Teodora та приблизно оцінений у 1,15 млн. доларів. Найбільший у світі оброблений кристал смарагда вагою 7,5 кг був показаний на IV Національному ярмарку дорогоцінного каміння Бразилії.

Через нерівномірність та неправильність форми смарагду при обробці йому часто надають форму кабошона, або ж використовують смарагдове огранювання.

У давньоєгипетській Книзі Мертвих було записано, що єгиптяни отримали смарагд в дар від великого бога Тота. Зелений колір каміню нагадує про весну, його вважають символом вічної юності. Смарагду приписують здатність перетворювати сни в дійсність, читати думки, бачити минуле та передбачати майбутнє. Також вважається, що смарагд нагороджує людину вірністю та незмінним коханням.