Опубліковано

Козацькі традиції

14 жовтня, на свято Покрови Пречистої Богородиці відзначають День українського козацтва. Козаки – справжні воїни й герої, уособлення української сили й доблесті – мали свою оригінальну, потужну та цікаву символіку.

Мужність та сила українських козаків відома у всьому світі. Але крім своєї звитяги й розуму, козаки були ще й неабиякими містиками.

З незапам’ятних часів люди оточували себе оберегами й талісманами, носили прикраси з прихованою, але виразною містичною символікою. Найбільш могутніми оберегами-талісманами вважалися такі, що були зроблені власноруч.

Козацтво мало свою неповторну символіку, яку свято шанувало та оберігало. Крім того, що козак завжди мав носити натільний хрест, кожен воїн мав свої власні обереги, частіше виготовлені зі срібла або заліза.

Найвідоміший образ справжнього українського козака – козака Мамая з чубом-оселедцем і сережкою у вусі. Сережки носили не для краси, цей привілей могли мати лише одиниці, оскільки сережка для козаків була наділена символічним змістом. Найчастіше сережки робили у вигляді півмісяця, виготовлялися вони зі срібла, іноді прикрашалися кристалами.

Шапка Мономаха на козаку свідчить про те, що козак – сам собі голова. Пістоль або рушниця, свідчить про те, що козак – це перш за все воїн і завжди готовий до дій. Кінь символізував або народну волю, або що на козака можна покластися і що він завжди встигне прийти на допомогу. Дуб – чоловіча сила, могутність козака, його воля, відвага. Кобза – співучість душі народу, бо козак повинен бути розвинутий різносторонньо, не тільки в військовій справі. Кобза – символ духовної суті козака, яка надихає, надає йому наснаги.

Матеріальна козацька символіка складалася з таких предметів, як прапор, клейноди, герб із зображенням козака з шаблею, рушницею. З-поміж інших символів особливе місце посідає булава – найважливіша ознака гетьманської влади. Це була палиця з горіхової деревини зі срібною чи визолоченою кулею, яка завжди розкішно оздоблювалася, здебільшого смарагдами, перлами та іншим коштовним камінням.

При виборах отаману вручали козацьку печать на рукоятці або персні. А печатка із зображенням герба була символом влади судді. Нею скріплювались всі документи Війська Запорізького, привілеї, дипломатичне листування. На печатці був зображений герб — постать козака з мушкетом і шаблею.

На полі бою основним козацьким символом завжди був прапор. На ньому зображувалися різні візерунки: хрести, півмісяці, зорі, сонце. А кожний колір козацької атрибутики мав певне значення: синій — боротьба за свободу, надія. Жовтий — сонце, світло, добробут, праця, гідність.